Anasayfa / DERNEK / MİSYON - VİZYON - MANİFESTO
MİSYON - VİZYON - MANİFESTO

MİSYON - VİZYON - MANİFESTO

Misyonumuz: Alaçatı Yaşamı’nın zenginliklerini, herkesin tanımasını ve tatmasını kolaylaştırmak için varız

Vizyonumuz : Alaçatı Yaşamı’nı Geliştirecek, Koruyacak, herkese tanıtacak ve tattıracağızALAÇATI VE ALAÇATI YAŞAMINI KORUMA MANİFESTOMUZ

Beldemize ve Yöremize Özgü Değerleri Koruruz ve Yaşatırız
1- Alaçatı yaşam kültürüne sahip çıkar koruruz.
2- Alaçatı sakinlerinin köy içinde kalmasını isteriz.
3- Mahallemizi ve komşularımızı önemseriz.
4- Çevremizi ve tarihimiz koruruz.
5- Sanatı ve sanatçıyı destekleriz.
6- Yerel üretimlerimize ve lezzetlerimize sahip çıkarız.
7- Yöremize özgü değerleri ve doğayı koruruz.
8- Sörf sporunun gelişmesine destek veririz.

Alaçatı Yaşamı Kalitesini Gözetir ve Geliştiririz
9- Alaçatı’yı temiz tutmanın hepimizin görevi olduğunu biliriz.
10- Gürültü ile mücadele etmekten kaçınmayız.
11- Misafirlerimizin keyifli tatil geçirmesini önemseriz.
12- Misafirlerimizin de Alaçatı yaşam kültürüne saygı duymalarını isteriz.
13- Misafirlerimizin görüşlerini önemseriz.


BELDEMİZE VE YÖREMİZE ÖZGÜ DEĞERLERİ KORURUZ VE YAŞATIRIZ

1-ALAÇATI YAŞAM KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKAR KORURUZ
Alaçatı tarihi çok köklü bir geçmişe sahiptir. Alaçatı yaşam tarzı ise mimari dokunun üzerine inşa edilmiş; koruma altına alınan evleri, butik otelleri, çok özel restoranları, canlı müzik konsept mekanları, antikacıları, sanat atölyeleri, sanat galerileri, plajları ve sörf merkeziyle dünyada eşi benzeri olmayan bir köydür. Alaçatı yaşam kültürümüzü önemsiyoruz. Bozulmasına asla izin vermeyiz.


2-ALAÇATI SAKİNLERİNİN KÖY İÇİNDE KALMASINI İSTERİZ
Alaçatı’nın yerel halkının yaşam kültürünün içinde olması mozaiğin en önemli parçasıdır. Özellikle Alaçatılılar’ın meslek sahibi olmasını önemser, birbirimize destek veririz.


3-MAHALLEMİZİ VE KOMŞULARIMIZI ÖNEMSERİZ
Alaçatılılar olarak birbirimize karşı saygılıyız. Komşularımızla sıcak ilişkiler ve karşılıklı saygı, yaşam kültürümüzün önemli bir parçasını oluşturur. Hayvanların hayatın önemli bir parçası olduğunu bilir, sevgi dolu yaklaşırız. Aynı saygı ve sevgiyi içeren davranış şeklini misafirlerimizden de bekleriz.


4-ÇEVREMİZİ VE TARİHİMİZİ KORURUZ
Tarihi taş evlerin ve yeni yapıların mimarisi Alaçatı’nın mimari dokusuna uygun yapılmıştır. Tarihi dokumuzun bozulmadan geleceğe taşınması için yeni imar alanları açılmasını istemeyiz.


5-SANATI VE SANATÇIYI DESTEKLERİZ
Sanat, Alaçatı yaşam kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Sanatın her dalındaki eseri ve sanatçıyı destekleriz. Misafirlerimizden de aynı önemi vermesini isteriz.


6-YEREL ÜRETİMLERİMİZE VE LEZZETLERİMİZE SAHİP ÇIKARIZ
Yerel lezzetleri, yerel markaları, Alaçatı’ya özel markaları koruyup yaşamasına özen gösteririz.


7-YÖREMİZE ÖZGÜ DEĞERLERİ VE DOĞAYI KORURUZ
Sakız ağaçları dünyada sadece Alaçatı ve Sakız Adası’nda yetişiyor. Sakız ağaçlarının bulunduğu bölgeler sit alanı olarak ilan edilip tel örgüyle korunmaya alınmıştır. Ayrıca sakız ağaçlarının ekonomiye kazandırılması için yeni bir sakız ağacı yetiştirme programı yapılıp uygulanması için çalışmalar yapılmalıdır.


8-SÖRF SPORUNUN GELİŞMESİNE DESTEK VERİRİZ
Alaçatı, dünyanın en önemli sörf alanlarından biridir. Avrupa sörf yarışlarının Alaçatı’da yapılması için çalışmalar devam etmektedir.


ALAÇATI YAŞAM KALİTESİNİ GÖZETİR GELİŞTİRİRİZ

9-ALAÇATI’YI TEMİZ TUTMANIN HEPİMİZİN GÖREVİ OLDUĞUNU BİLİRİZ
Alaçatı bizim kocaman bir evimizdir. Sokakları belediyenin görevlileri haricinde de sürekli temizleriz. Herkes önce kapısının önünü temizlemeli, sonra bütün sokakları temiz tutmalı ve dar Alaçatı sokaklarında trafik kurallarına çok dikkat etmelidir.


10-GÜRÜLTÜ İLE MÜCADELE ETMEKTEN KAÇINMAYIZ
Gürültüyü, huzuru kirleten en görünmez tehlike olarak kabul ediyoruz. Biz Alaçatı yaşam kültürünü korumak için gürültü ile mücadele ediyoruz. Sizlerin de bu konuda hassas davranmasını ve buna dikkat edilmeyen ortamlarda ‘’uyarıcı güç’’ olmanızı isteriz. Gürültü ile ilgili bildirim ve şikayetlerinizi gerekirse ZABITA ( 0 232 712 06 60 veya 153 ), İL ÇEVRE ŞEHİRCİLİK ( 181 ) ve EMNİYET ( 155 ) gibi ilgili mercilere şikayet etmekten kaçınmayınız. Sonuç alamadığınızda pes etmeyerek, gürültü ile ilgili mücadele eden derneklere başvuru yapınız.


11-MİSAFİRLERİMİZİN KEYİFLİ TATİL GEÇİRMESİNİ ÖNEMSERİZ
Sezon içinde evlerde ve işletmelerde küçük de olsa ışık olmasına dikkat ediyor, sokakların her saat canlı kalmasına ve misafirlerimizin günün ve gecenin her saatinde Alaçatı’da keyif alarak dolaşmalarına imkan vermeye çalışıyoruz.


12-MİSAFİRLERİMİZİN DE ALAÇATI YAŞAM KÜLTÜRÜNE SAYGI DUYMALARINI İSTERİZ
Alaçatı yaşam kültürü konusunda misafirlerimizin bu yaşamı özümsemesi ve korunması yönünde bilinçlenmesi için elimizden geleni yapmaya özen gösteriyoruz. Misafirlerimizin de gürültü, temizlik ve Alaçatı’nın sakin yaşam kültürüne uymaları için aynı hassasiyeti rica ediyoruz.


13-MİSAFİRLERİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ ÖNEMSERİZ
Tüm işletmelerle ilgili olumlu-olumsuz bildirimlerinizi önemsiyor, dikkate alıyoruz. Yapıcı ve iyi niyetli olan eleştiriler ve misafirlerimizin yorumları bizim için ödül değerinde kabul edilmektedir.

Alaçatı bizim, Alaçatı hepimizin…

ALAÇATI TURİZM DERNEĞİ

ÜYELERİMİZ
ÜYELERİMİZ

BASINDA BİZ
BASINDA BİZ

NEDEN ÜYE OLMALIYIM?
NEDEN ÜYE OLMALIYIM?

YÖNETİM KURULU
YÖNETİM KURULU